Szalmonella
2005.07.11. 18:04
Szalmonella, a knikula rme
Vanlia fagyi, tojs, hsflk. A nyri hsgben flnk ezektl az telektl - jogosan. A szalmonella baktrium ugyanis az efflkbl kerl leggyakrabban a szervezetnkbe. Az irtzat lekzdhet, de csak gy, ha tisztban vagyunk a szalmonella nhny alapvet sajtossgval.
Ellentmondsnak tnik, hogy a XXI. szzad elejn - mikzben nap mint nap jabb felfedezseket tesz az orvostudomny - nem tudunk mit kezdeni a szalmonella baktriummal. Hiba tudunk rla mindent, mgis minden nyron sok ldozatot szed - elssorban a gyerekek s az idsek kzl, mivel k a legfogkonyabbak a fertzsre. Ennek az az oka, hogy a makacs bacilusnak kedvez a nedves s meleg, valamint a kztkeztets - pldul a tborokban. Radsul sok a magra hagyott lurk, aki ebd utn elfeledi visszatenni a htbe az telt. A szalmonella fertzs mindig llati eredet, ezrt az emberi krnyezetben szinte llandan ott van, szinte egytt lnk vele. A fertzs sorn elszaporodnak az telben a mikrobk, amelyek elssorban az llatokbl kerlnek a krnyezetbe, illetve az llati termkekkel (baromfiflk s minden, ami tojsos) jutnak a konyhk feldolgozasztalra. A fertzsrt a f felels, szmos ms ok mellett, az lelmiszer, de emberrl emberre is terjed a betegsg. Az telflesgekbe azonban tbb mdon is bejuthatnak a bacilusok, ms nven mikrobk. A szalmonella baktrium elssorban a baromfihson, a tojs kls, meszes hjn s a belsejben rzi jl magt. (Sajnos, a honi baromfillomny 95 szzalka fertztt.) A kevs vizet tartalmaz lelmiszerekben (szraz tszta, tojspor) is hossz ideig kpesek ellni a szalmonellabaktriumok. Ugyanakkor a fzst megelz elkszts sorn az asztalon hever nyers zldsgre szllhat vagy mszhat egy fertztt bogr, rkerlhet a ruhnkra is a bacilus, s a szalmonellval fertztt mosogatszivacs is "j vivanyag". Tombolnak rmkben az lelmiszerekben megbv szalmonellabaktriumok, ha jk a krnyezeti felttelek. Szeretik a minl melegebb, s minl nedvesebb levegt, ezrt f ellensgk a htszekrny, no meg a kell higins felttelek. A tvhittel ellenttben a hts hatsra (5 Celsius fokig) nem pusztulnak el a baktriumok, csupn kevsb szaporodnak.
Tnetek s elforduls A szalmonellabaktriummal fertztt tel elfogyasztsa utn hat-negyvennyolc rval, magas lz, hidegrzs, hasi grcs, hnyinger lp fl, esetenknt vgtagfjdalom. S hogy ne szenvedhessen a beteg az gyban forgoldva, a szksg gyakran az rnykszkre kldi. Nem mindenki betegszik meg azonban ugyannyi mikrobtl. Befolysol tnyezk lehetnek: ltalnos egszsgi llapot, letkor s a baktrium tpusa. Fleg a kztkeztetsben (vllalati tterem, iskolai konyha, vendgl) fordul el a szalmonella bacilusok megtelepedse. Nagyon fontos tudni azonban, hogy a hztartsokat is pp oly veszly fenyegeti a jobb higins krlmnyek ellenre is. Gondoljon csak a nagy csaldi banzjokra, ahol az elfoglalt hziasszony, azt se tudja, kinek a kedvben jrjon, mikzben kint felejti az zletes koktl hozzvaljt, a tejsznt.
A megelzs pirosbets szablyai - A szalmonellabaktrium leginkbb a tojs hjn s belsejben, valamint a baromfihsban rzi jl magt. Ezrt ne legyen rest leferttlenteni a tojsokat, lehetleg mg mieltt a htbe tenn, ne a felhasznls eltt! - A nyers hs leve soha ne cspgjn le, mert gy megfertzheti az alatta vagy mellette lv lelmiszert. Csomagolja be, s tartsa az als polcon! - A rgs, vres steak hazja nem vletlenl a hvs Anglia. Kivl lehetsget teremtnk teht a mikrobknak, ha nem stjk t rendesen a hst. Ez a szably a tojsra is vonatkozik. A kzepes tojs ht perc alatt f "biztonsgosra", a tkrtojst ssse meg mindkt oldaln! - J, ha tudja, hogy a szalmonella nem marad letkpes a savas kmhats telflesgekben, magyarn a savanytott telekben. - Tartsa tisztn az "eszcjgot"! Sokszor ugyanis a baktriumok nem a nyersanyaggal, hanem az ednyekkel, kanalakkal kerlnek az telbe. - Minden tkezs s fzs eltt mosson kezet, minl melegebb vzsugrban, akkor is, ha ez a nyri hsgben nem esik olyan jl! - A nyers hs elksztse utn a vgdeszkt, kst, hsdarlt azonnal mosogassa el! - Nhny tel klns vatossgot ignyel: krmes stemnyek, mglyaraks, madrtej, majonzes saltk stb. - Mindig nagyforgalm zletben vsroljon, hiszen ott gyorsabban cserldik az rukszlet, ezrt nagyobb a valsznsge, hogy friss termkhez, nyersanyaghoz jut. - A nyers zldsget mindig alaposan meg kell mosni, s a htben clszer az als fikban, elklntve tartani. - A hzillatok lehetleg ne menjenek a konyhba, ha mgis olykor-olykor belopdznak, az ne fzs kzben trtnjen. - A mosogatt, a cspgtett s a feldolgozasztalt, ferttlentse le, minden hten egyszer. Persze ne feledkezzen meg a folyamatos tiszttsl se! - A megmaradt faltokat azonnal a htszekrnybe kell tenni, s az jramelegtsnl fl kell forralni az telt.
|